STRONA GŁÓWNA / O FOLWARKU / FOLWARK KAMYK

FOLWARK KAMYK

Folwark Kamyk powstał między innymi po to, by przyjemnie i zdrowo spędzać czas w gronie przyjaciół i rodziny. Folwark Kamyk jest to skansen z tradycyjnym, wiejskim jedzeniem. Przygotowaliśmy chaty o nietypowym wyglądzie i budowie, w których będą prezentowane tradycyjne posiłki, przygotowywane w bardzo prosty sposób.

Już dziś Folwark w Kamyku pod Częstochową zaprasza do miejsca, w którym można zjeść pieczone jak kiedyś mięsiwa, wędzonki, podpłomyki, ziemniaki czy warzywa.

Specjalnością są regionalne prażonki, gęś pieczona, chleb jak dawniej, prosto z pieca opalanego drewnem, oraz wyśmienite lody robione na miejscu i ciasta drożdżowe. A wszystko to przygotowane w prosty, tradycyjnie wiejski, polski sposób. Zdrowe jedzenie na świeżym powietrzu, czysta woda prosto ze źródła, plac zabaw dla dzieci i wygodny parking. Atrakcją są niedzielne potańcówki z muzyką na żywo.

Kiedyś każde dziecko mogło obserwować w domu jak mama i babcia własnoręcznie przygotowują tradycyjne potrawy, pieką chleb, wędzą mięso… w naturalny sposób ludzie uczyli się, jak to robić i mogli wybierać czy w przyszłości chcą sami przygotowywać swoje posiłki czy kupować gotową żywność.

Dziś nasze dzieci nie mają już tego wyboru, bo dla nich opcja samodzielnego przygotowywania żywności już nie jest dostępna. Wszystko kupujemy w sklepach, niewiele osób potrafi samodzielnie zrobić najprostsze produkty jak chleb czy makaron i nie mają gdzie się tego nauczyć, bo nikt już tego nie robi. Folwark Kamyk powstał po to, by wypełnić tę lukę, ochronić naszą tradycyjną polską kuchnię, której kultywowanie jest dziś zagrożone, stworzyć możliwość uczenia się, jak przygotowywać żywność w naturalny sposób - poprzez obserwowanie tego procesu i aktywne włączanie się do niego.

Folwark Kamyk jest to skansen z tradycyjnym, wiejskim jedzeniem. Przygotowaliśmy chaty o nietypowym wyglądzie i budowie, w których będą prezentowane tradycyjne posiłki, przygotowywane w bardzo prosty sposób.

Nasi goście będą mogli aktywnie uczestniczyć od początku do końca w procesie powstawania zapomnianych posiłków, takich jak: tradycyjny chleb, podpłomyk, masło, ser, konfitury, kiszone warzywa, wędzone ryby, mięsa i wędliny, pierniki, ciasta, kawa. Wraz z chatami powstaje infrastruktura wypoczynkowa dla rodzin do aktywnego spędzania wolnego czasu, łącznie z placem zabaw dla dzieci.

Co jeszcze na Ciebie czeka w folwarku Kamyk?
Zapoznaj się z planem folwarku lub zobacz wirtualny spacer!

PLAN FOLWARKU

cookie